McPhail 2000

July 15, 2000

Scratch

1 Greg Lyons OS 24:29.25
2 Justin Wilson OH 25:26.21
3 Alex Davey OH 25:34.07
4 Andrew Scott OH 25:37.97
x James McEniry IN 26:17.18
5 Andrew Leach OH 26:32.34
6 Robert Schwerkolt OS 26:35.75
7 Nicholas Luxton OC 26:41.57
8 Mal Grimmett OW 26:46.40
9 Andrew Papas OH 26:49.75
10 Alex Randall OH 27:26.06
11 Anna Thompson OW 27:39.02 Female
12 Martin Duffy OH 27:59.34
13 Michael Goode OG 28:02.37
14 Dominic Dunn SK 28:18.02
15 Peter Curtis OX 28:19.45
16 Nicholas Bignell OH 28:30.21
17 Jonothan Tyler OH 28:40.32
18 Scott McVilly OH 28:48.17
19 Matthew MacDonald OH 29:09.70
20 Justin Tilley OX 29:20.85
21 Craig Couper OH 29:24.04
22 Thomas Sutherland OS 29:25.25
23 Ian Gilbert OW 29:30.47
24 Campbell Elliot OX 29:44.03
25 Kim Wilson OH 29:55.24 Female
26 Andrew Steel OS 30:03.26
27 Angus Webb OG 30:16.38
28 Neil Lyons OH 30:40.33
29 Andrew Down OB 30:42.03
30 Jason Antonelli OX 30:47.20
31 Luke Travers SK 30:53.62
32 Patrick Nolan OX 30:59.50
33 Stuart Jacobson OH 31:09.06
34 Andrea Braakhuis OG 31:12.13 Female
35 Andrew Stolz OG 31:12.46
36 Chris McQuie OH 31:21.75
37 Douglas Lee OH 31:23.78
38 Leigh Sherman OH 31:24.82
39 Paul Hope SK 31:25.32
40 Neal Ng OH 31:30.20
41 Michael Silvester OG 31:30.75
42 Paul Allsopp SK 31:45.25
43 Mark Purvis OS 31:47.78
44 Tom Yuncken OW 31:51.24
45 Michael Rush OX 31:54.43
46 Amelia Peel OG 31:55.25 Female
47 Chris Linden OH 31:57.17
48 Jane Carney OW 32:00.63 Female
49 David Cummins OX 32:03.60
50 Terry O’Halloran SK 32:21.34
51 Peter Pang OC 32:28.10
52 Neil Hanlon OG 32:35.84
53 Michael Eury SK 32:43.47
x Stella Dohle IN 32:49.63
54 David Metherall OH 32:53.36
55 Chris Worsnop OX 33:04.35
56 Alison Couper OH 33:26.26 Female
57 Angela Cash OH 33:26.48 Female
58 Mark Padgham OG 34:04.49
59 Andrew Aitken OS 34:12.67
60 Richard Piesse OS 34:16.96
61 Keith Lodge SK 34:21.85
62 Aaron Keeffe OG 34:29.59
63 Aaron Wileman OG 34:58.98
64 Jeffrey Coster OW 35:01.34
65 Chris Manzie OG 35:18.53
66 William Olayos OW 35:27.10
67 Felicity Gamble OC 36:13.40 Female
68 Field Rickards OW 36:19.61
69 Tony Correll OH 36:42.95
70 Anthony Goode OG 36:47.23
71 Len Murray OH 37:24.31
72 Peter Dodgshun OS 37:54.57
73 Tony Oakley OW 37:56.22
74 Michelle Caldecott OX 38:49.44 Female
75 Peter Kehoe SK 39:32.01
76 Peter LeGet OW 39:40.91
77 Jason Lewis OG 39:49.70
78 Peter Couper OH 40:08.26
79 Danielle McNamara OG 40:13.15 Female
80 Penny Gamble OC 40:26.94 Female
81 Colin Findlay OS 41:00.06
82 Graham Wise OS 42:02.40
83 Maurie Lynch SK 42:11.18
84 Candice Cook OH 42:32.11 Female
85 Ashley Peacock OH 42:32.66
86 Oscar Bear OH 43:11.00
87 Jon Holmes OS 46:50.00
87 Julia Holmes OS 46:50.00 Female
89 Louise Olayos OW 47:15.00 Female
90 Belinda Meredith OB 49:44.00 Female
91 Paul Meredith OB 49:49.00
92 Charlotte Tait OG 56:30.00 Female
93 Ray Leeton OW 59:59.00
Also participated:
Gerry Burke OX
Richard Harcourt OW
Emily Raven OG Female

Handicap

Time Handicap Adjust time
1 Angela Cash OH 33:26.48 12:10 21:16.48 Female
2 Campbell Elliot OX 29:44.03 8:25 21:19.03
3 Jane Carney OW 32:00.63 10:09 21:51.63 Female
4 Paul Hope SK 31:25.32 9:27 21:58.32
5 Andrew Papas OH 26:49.75 4:28 22:21.75
6 Michael Goode OG 28:02.37 5:40 22:22.37
7 Nicholas Bignell OH 28:30.21 6:07 22:23.21
8 Martin Duffy OH 27:59.34 5:35 22:24.34
9 Justin Wilson OH 25:26.21 3:01 22:25.21
10 Andrew Leach OH 26:32.34 4:05 22:27.34
11 Peter Curtis OX 28:19.45 5:52 22:27.45
12 Greg Lyons OS 24:29.25 1:59 22:30.25
13 Stuart Jacobson OH 31:09.06 8:37 22:32.06
14 Tom Yuncken OW 31:51.24 9:19 22:32.24
15 Luke Travers SK 30:53.62 8:19 22:34.62
16 Ian Gilbert OW 29:30.47 6:49 22:41.47
17 Anna Thompson OW 27:39.02 4:57 22:42.02 Female
18 Patrick Nolan OX 30:59.50 8:17 22:42.50
19 Jonothan Tyler OH 28:40.32 5:52 22:48.32
20 Andrea Braakhuis OG 31:12.13 8:23 22:49.13 Female
21 Danielle McNamara OG 40:13.15 17:24 22:49.15 Female
22 Mal Grimmett OW 26:46.40 3:54 22:52.40
23 Kim Wilson OH 29:55.24 6:59 22:56.24 Female
24 Alex Davey OH 25:34.07 2:37 22:57.07
25 Felicity Gamble OC 36:13.40 13:14 22:59.40 Female
26 Nicholas Luxton OC 26:41.57 3:39 23:02.57
27 Chris Worsnop OX 33:04.35 9:59 23:05.35
28 Neal Ng OH 31:30.20 8:24 23:06.20
29 Richard Piesse OS 34:16.96 11:09 23:07.96
30 Andrew Scott OH 25:37.97 2:28 23:09.97
31 Dominic Dunn SK 28:18.02 5:06 23:12.02
32 Douglas Lee OH 31:23.78 8:10 23:13.78
33 Andrew Down OB 30:42.03 7:26 23:16.03
34 Michael Silvester OG 31:30.75 8:11 23:19.75
35 Angus Webb OG 30:16.38 6:48 23:28.38
36 Field Rickards OW 36:19.61 12:51 23:28.61
37 Robert Schwerkolt OS 26:35.75 3:07 23:28.75
38 Leigh Sherman OH 31:24.82 7:54 23:30.82
39 Paul Allsopp SK 31:45.25 8:13 23:32.25
40 Craig Couper OH 29:24.04 5:48 23:36.04
41 Peter Dodgshun OS 37:54.57 14:18 23:36.57
42 Michael Rush OX 31:54.43 8:15 23:39.43
43 Mark Padgham OG 34:04.49 10:24 23:40.49
44 Andrew Aitken OS 34:12.67 10:26 23:46.67
45 Scott McVilly OH 28:48.17 5:00 23:48.17
46 Jeffrey Coster OW 35:01.34 11:10 23:51.34
47 Alison Couper OH 33:26.26 9:31 23:55.26 Female
48 Jason Antonelli OX 30:47.20 6:48 23:59.20
49 David Metherall OH 32:53.36 8:54 23:59.36
50 Len Murray OH 37:24.31 13:24 24:00.31
51 Thomas Sutherland OS 29:25.25 5:18 24:07.25
52 Alex Randall OH 27:26.06 3:16 24:10.06
53 Tony Correll OH 36:42.95 12:32 24:10.95
54 Chris Manzie OG 35:18.53 11:07 24:11.53
55 Neil Hanlon OG 32:35.84 8:21 24:14.84
56 Andrew Steel OS 30:03.26 5:45 24:18.26
57 William Olayos OW 35:27.10 11:01 24:26.10
58 Matthew MacDonald OH 29:09.70 4:42 24:27.70
59 Justin Tilley OX 29:20.85 4:49 24:31.85
60 Colin Findlay OS 41:00.06 16:20 24:40.06
61 Keith Lodge SK 34:21.85 9:32 24:49.85
62 Peter LeGet OW 39:40.91 14:50 24:50.91
63 Anthony Goode OG 36:47.23 11:48 24:59.23
64 Michael Eury SK 32:43.47 7:44 24:59.47
65 David Cummins OX 32:03.60 7:02 25:01.60
66 Tony Oakley OW 37:56.22 12:52 25:04.22
67 Michelle Caldecott OX 38:49.44 13:31 25:18.44 Female
68 Chris McQuie OH 31:21.75 5:58 25:23.75
69 Peter Pang OC 32:28.10 6:59 25:29.10
70 Maurie Lynch SK 42:11.18 16:37 25:34.18
71 Graham Wise OS 42:02.40 16:24 25:38.40
72 Chris Linden OH 31:57.17 6:17 25:40.17
73 Mark Purvis OS 31:47.78 5:54 25:53.78
74 Penny Gamble OC 40:26.94 14:31 25:55.94 Female
75 Candice Cook OH 42:32.11 16:14 26:18.11 Female
76 Neil Lyons OH 30:40.33 4:18 26:22.33
77 Jason Lewis OG 39:49.70 13:24 26:25.70
78 Terry O’Halloran SK 32:21.34 5:42 26:39.34
79 Aaron Keeffe OG 34:29.59 7:18 27:11.59
80 Louise Olayos OW 47:15.00 19:58 27:17.00 Female
81 Charlotte Tait OG 56:30.00 29:01 27:29.00 Female
82 Belinda Meredith OB 49:44.00 22:10 27:34.00 Female
83 Peter Couper OH 40:08.26 12:33 27:35.26
84 Aaron Wileman OG 34:58.98 7:13 27:45.98
85 Peter Kehoe SK 39:32.01 11:24 28:08.01
86 Andrew Stolz OG 31:12.46 2:42 28:30.46
87 Paul Meredith OB 49:49.00 20:52 28:57.00
88 Ashley Peacock OH 42:32.66 11:15 31:17.66
89 Amelia Peel OG 31:55.25 0:00 31:55.25 Female
90 Julia Holmes OS 46:50.00 14:19 32:31.00 Female
91 Ray Leeton OW 59:59.00 26:00 33:59.00
92 Jon Holmes OS 46:50.00 10:45 36:05.00
93 Oscar Bear OH 43:11.00 0:00 43:11.00
Ineligible for a place:
James McEniry IN 26:17.18
Stella Dohle IN 32:49.63
Also participated:
Richard Harcourt OW
Gerry Burke OX
Emily Raven OG Female